QH

4. března 2008 v 9:31 | Mončičák |  Koně
Quarter, neboli americký kovbojský kůň, je první americké čisté plemeno. Je vysoký od 145 do 163cm. Hlavu má malou, širokou v čele a v čelistech, oči velké a výrazné, záď a nohy jsou dobře stavěné, osvalené a silné. Všechny nesmíšené barvy jsou povoleny. Všeobecně mají quarteři dobrou povahu, jsou nadprůměrně inteligentní, snadno se s nimi zachází, dobře se učí a jsou spolehliví.
Nádhernej hřebec Pure Dynamic


QH je vynikající westernový kůň, jelikož je rychlý, má velice dobrou rovnováhu a jeobratný. Dovede bleskurychle zrychlit, změnit směr nebo zastavit.
QH na zadních
V Americe většinou nebyly dlouhé cesty, ani závodiště, proto se závodilo na krátkých tratích ve vesnicích, která obvykle měřila čtvrt míle (čtvrt = quarter). Kůň musel dosáhnout maximální rychlosti na krátké vzdálenosti. V těchto závodech vynikali hlavně tito koně a tak dostali jméno čtvrtkař (quarter) neboli čtvrtmílový kůň (quartr horse).
Historie: Jedno z nejstarších amerických plemen se začalo chovat na počátku 17.století ve Virginii, kam se dováželi koně španělští, berberští a jiní orientálci, kteří se křížili s různými anglickými plemeny. Plnokrevník tehdy ještě neexistoval. Brzy se zde vyvynul mohutně stavěný, zdatný, svalnatý a velmi rychlý kůň. Pracoval na polích i na dopravě dřeva, tahal povozy a pod sedlem se osvědčoval zvláště při práci s dobytkem. Ve volných chvílích pak bavil své majitele dostihem na čtvrt míle;podle tostal název quarter(jak jsem psala na začátku). Díky svým kvalitám se rozšířil po celém území USA a jako kovbojský kůň se stal nejpopulárnějším na světě. Jeho plemenná kniha má také největší počet zápisů. QH se kromě USA chová v dalších 40-ti zemích všech kontinentů.
Popis:Sprinter mezi konmi dosahuje vysky 145 - 163cm a vyniká mohutnou plecí i zádí. Tělo je nejširší v místech kolenního kloubu. Krk je dosti dlouhý, pružný, nesmí být obloukovitý ani mít tukový hřeben. Kohoutek je vysoký a posunutý dozadu, hřeben silný, krátký, záď široká a hluboká. Velké oči na poměrně krátké hlavě stojí daleko od sebe, uši jsou pohyblivé. Hlava nasedá na krk v úhlu 45°. Žuchvy nesmějí být široké. kupodivu štíhlé nohy jsou suché, čisté, mají velmi kvalitní klouby a krátké spěnky. Povolená je každá čistá barva, nejoblíbenější jsou ryzáci.
Původně všestraný kůň se stal specialitou při práci s dobytkem, protože má úžasný smysl pro rovnováhu, obratnost a cit se zacházení se zvířaty. Dnes se předvádí při rodeu a stále závodí na krátkých tratích. Je to oblíbený kůň pro terénní a rekreační jízdy.
QH při práci
A NAKONEC ZBARVENÍ KONÍ PLEMENE QH:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LowinkaM ▼Tvoje Sb▼ :o* LowinkaM ▼Tvoje Sb▼ :o* | Web | 13. dubna 2008 v 10:08 | Reagovat

Tak to je hustý :)

2 gabba gabba | Web | 3. listopadu 2008 v 18:24 | Reagovat

ou quater nejvíc koníík

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama